Recenze SPC Gear GK530 Tournament SPG013

• Velice kvalitní provedení
  • Perfektně zvládnuté podsvícení
  • Bez nutnosti instalace softwaru
  • 6KRO i NKRO
  • Kompaktní provedení, které určitě nebude vyhovovat všem
  • Není k dispozici verze s českými popisky
  • Nastavení nožiček v jedné úrovni

SPC GK530 (US) – kompaktní mechanika za pár kaček
Cena v době recenze cca 1300 Kč

Fotky

Podmínky recenze – úvod
Toto je moje první recenze klávesnice, můj obvyklý záběr je většinou ozvučení, neočekávejte zázraky.

Klávesnice, s US layoutem, se k mě dostala z české distribuce s žádostí o recenzi. Klávesnice by mohla po skončení zůstat v mém vlastnictví, ale vzhledem k tomu, že již jednu mechaniku vlastním (za téměř čtyřnásobek ceny, za kterou se prodává tato od SPC), a zároveň nedokáži pohodlně fungovat bez numerické části, bude tento kousek věnován dál někomu, kdo ji plně využije a komu nebude toto kompaktní provedení překážkou.

Doba testování klávesnice zhruba 3-4 týdny.

Jde o kompaktní klávesnici bez numerické části a bez opěrky pro zápěstí – vzhledem k tomu, že je toto kategorie klávesnic (TLK), budu se snažit tuto vlastnost všude neuvádět jako zápor.
Když kupujete kompaktní klávesnici, snad chápete všechny výhody i nevýhody této formy.
Pokud Vám tato konstrukce nevyhovuje, je opravdu zbytečné se o tento kousek jakkoliv zajímat. Každopádně SPC nabízí i „plné“ mechanické varianty s cenovkou jen o pár stovek vyšší. Pokud by byly tyto varianty ve stejné kvalitě jako tato kompaktní verze (což by dle jiných recenzentů měly být), tak určitě doporučuji při výběru další klaviatury zařadit SPC do seznamu potenciálních kandidátů.

Balení
V balení se nachází kompaktní mechanická klávesnice s mechanickými Khail Brown spínači, s RGB podsvícením, opleteným kabelem s plastovou USB krytkou na konci a „pinzetou“ pro výměnu nebo čištění kláves.
Dále už v balení najdete jen tištěný manuál, kde se dočtete o nastavení podsvícení a dalších klávesových zkratkách. Vše se nastavuje na klávesnici, bez nutnosti zbytečné instalace nějakého softwaru.

Tělo klávesnice z vrchní části kryje kov, spodek je plastový se třemi možnostmi (drážkami), kudy můžete vyvést opletený kabel, nožičky jsou plastové s jednou úrovní nastavení výšky (bez nebo s nožičkami), poslední co najdete v zadní části je zacvaknutá pinzeta pro výměnu nebo čištění kláves. Sám většinou používám nůž na máslo, takže se dedikovaný nástroj rozhodně hodí ;)

Materiál kláves je průhledný plast, který je lakován černou barvou s vynecháním pro průsvit písmen, čísel a dalších znaků. Díky tomu nejen svítí klávesy okolo, ale podsvícení prosvítá skrz znaky na klávesnici. Výměna kláves je velmi jednoduchá a pokud začnete od kraje klávesnice, není problém oddělit klávesy od spínačů jen prsty.

Můj model využívá kopii MX v podobě Khail Brown spínačů – jde o mé nejoblíbenější, protože jde, dle mého názoru, o nejlepší kompromis mezi klávesnicí pro hraní a stále velmi vhodnou pro psaní. Browny, na rozdíl od lineárních Redů, Blacků apod., mají „vibrační“ odezvu při spojení spínače (zároveň nedělají zdaleka takový rachot jako Blue).

Každá klávesa disponuje individuálním a nastavitelným podsvícením. Toto podsvícení lze nastavit jednoduše pomocí klávesových zkratek, vysvětlených v přiloženém manuálu. Není potřeba instalovat žádný přitroublý software.
Módů podsvícení je celkem 18, z nich můj nejoblíbenější nebyl vynechán. Jde o stálé svícení jedné barvy bez blikání, pohasínání, mít každou klávesu s jinou barvou a podobných konin.
Na klávesnici lze nastavit i základní makra, ale tuto možnost jsem ani nezkoušel. Jde pouze o základní nastavení, bez možnosti pokročilé editace, nastavení doby stisku v ms apod.
Klávesnice umí i rychlé volání programů typu výchozí webový prohlížeč, hudební přehrávač, přeskakování hudebních stop, regulace hlasitosti apod.
Díky dlouhodobému využívání Windows 10, které má v oblibě neustále resetovat uživatelské změny výchozích programů, jsem funkčnost otestoval, ale nepoužíval. Když se Windows nerozhodne zrovna cpát svůj přihlouplý Groove místo mého Foobaru2000, funguje vše spolehlivě a přesně.

Kvalita dílenského zpracování je velice dobré úrovni a jedinou mou výtkou je ne zcela bezchybné vyrovnání kláves. Klávesy nejdou vedle sebe na desetinu milimetru přesně. Spínače jsou vyrovnány přesně, ale nejspíš jde o mechanismus uchycení nebo ne zcela bezchybný tvar samotných kláves.

Závěr
Pokud vynechám, pro mne ani za 4 týdny nepřekonaný problém absence numerické části, nevidím popravdě nic, co bych dokázal klávesnici vyloženě vytknout.
Jasně přesnost zpracování by mohla být o kousek lepší, klávesy chráněny proti vniknutí tekutiny, nožičky nastavitelné ve více úrovních, makra lépe propracovaná, ale toto je klávesnice ... mechanická klávesnice s cenovkou okolo 1300Kč (pokud máte kliku na pěknou akci, byla už i párkrát za rovnou tisícovku).
Je to super, že už se dají pořídit takto kvalitně zpracované mechanické klávesnice, za takto malý objem finančních prostředků.

Hodnocení 90%

Hlasitost kláves: Nerušící
Rozložení klávesnice: Vyhovuje mi
Pavel Sekerka
Pavel Sekerka

Přidáno: 6. července 2018

• Výborné dílenské zpracování
  • Příjemná odezva Kailh Brown spínačů
  • Vnitřní pamět pro profily, makra a nastavení podsvícení
  • RGB podsvícení všech kláves, full NKRO rollover
  • Vynikající poměr cena/výkon
  • Absence náhradních kláves
  • Absence ovládacícho software (osobně nevnímám jako zápor)

Rád bych shrnul dojmy a postřehy z testování klávesnice od SilentiumPC - model GK530 se spínači Kailh Brown. GK530 je verze bez numerického bloku, určená nejen pro hráče, ale i pro ty co potřebují kompaktní klávesnici a zároveň se nechtějí vzdát výhod mechanických klávesnic.

Klávesnice je dodávaná v minimalistickém provedení. V krabici najdete pouze klávesnici a dobře zpracovaný návod se seznamem zkratek, kterými lze upravovat podsvícení, vytvářet makra, spouštět aplikace nebo přepínat uživatelské profily. Někomu může vadit absence specializovaných herních kláves a jiné bonusy (například opěrka pro zápěstí), které lze najít u jiných výrobců, ale v čem SilentiumPC naprosto drtí konkurenci je cena. GK530 stojí jen o něco málo více než běžné membránové modely, ale přitom velice zdatně konkuruje klávesnicím s dvoj- až trojnásobnou cenou. GK530 navící cílí i na mobilní hráče a ti naopak ocení kompaktní rozměry, ovšem bez kompromisů v dílenském zpracování. To je opravdu na vysoké úrovní a s ohledem na cenovku až neuvěřitelně dobré. Kryt klávesnice je z kovu, spodní část pak z pevného plastu a celek působí velice kompaktně až hutně, klávesnice je příjemně těžká s necelým kilogramem váhy a bez sklonu ke klouzání po podložce. Jednu malou výtku bych měl k povrchu kovu, který se chová jako magnet na otisky prstů, nicméně volné plochy stejně moc není. Dojem ze zpracování je perfektní. Už po letmém dotyku má člověk pocit, že tahle klávesnice snese opravdu hodně hrubé zacházení, aniž by odešla do křemíkového nebe. Kabel je opletený, necelé dva metry dlouhý a mohl by být trochu měkčí. USB konektor je pozlacený a vybavený plastovou krytkou na poutku, takže jej lze při transportu chránit před poškozením. Dalším plusem je možnost vést kabel zleva, zprava či středem pomocí třech vodících drážek na spodní části klávesnice a tím si přispůsobit vedení kabelu dle vlastních potřeb a místa na stole. Ve spodní části klávesnice je i nástroj pro výměnu kláves, které ale výrobce do balení žádné další nepřidal, takže je to určeno hlavně pro ty, kteří si pak dokoupí vlastní klávesy pro své potřeby. Jak jsem ale psal v úvodu, vzhledem k ceně lze tento nedostatek odpustit.

Klávesnici jsem tradičně testoval jak při psaní, tak i během hraní. Kailh Brown spínače jsou brané jako univerzální, mají mírně vyšší odpor proti MX Brown, které používám na své klávesnici, ale tyto vlastnosti mě osobně velice vyhovují. Mám rád hmatovou odezvu a mírně vyšší odpor Kailh spínačů vnímám jako pozitivum. Výrobce nabízí model GK530 i s Kailh Blue spínači, tedy nejen s hmatovou, ale i zvukovou odezvou, což mají rádi hlavně hráči RTS nebo RPG her, kdy jde nejen o rychlost, ale také o jistotu stisku klávesy. Psaní na klávesnici je vysloveně příjemnou záležitostí s dobrou odezvou, lze psát rychle, přesně a bez překlepů. Hraní je také bezproblémové, ale někdo ten rozdíl proti lineárním spínačům může poznat a bylo by fajn, kdyby SPC zařadila do nabídky i modely s Kailh Red nebo Silver, tedy spínače s lineárním chodem a nižším odporem při stisku. Opět se ale jedná o drobnost, která nesnižuje kvality GK530. Samozřejmostí je zde také přítomnost full NKRO funkce pro bezstarostně zuřivé mačkání několika kláves najednou během tvrdých herních soubojů. Je zde samozřejmě i dnes naprosto běžné RGB podsvícení všech kláves. Nejprve jsem několik minut marně pátral po ovládacím software, než jsem zjistil, že žádný není. Vše se ovládá pomocí zkratek, které jsou přehledně vysvětlené v přiloženém návodu. Zpočátku jsem to vnímal jako negativum a přišlo mi zdlouhavé nastavovat vše ručně přes klávesnici. Ale pak jsem pochopil celou filosofii této klávesnice. Ta má vnitřní pamět a nastavení si pamatuje, bez ohledu na PC, ke kterému ji připojíte. Ať si tuto klávesnici vezmete s sebou kamkoliv, všechna makra, zkratky a nastavení podsvícení budou vždy s vámi, stačí klávesnici jen zapojit do USB portu u PC či notebooku. Lze si nastavit až deset různých profilů a mezi nimi přepínat dle potřeby. Je zde také osmnáct předdefinovaných světelných efektů nebo si můžete ručně nastavit každou klávesu zvlášť.

Pokud sháníte malou, kompaktní a kvalitní klávesnici, nevadí vám absence numerického bloku a absence ovládacího software, kterou však kompenzuje interní paměť klávesnice, už nemusíte hledat dál. V poměru cena/výkon zadupává GK530 konkurenci do země a to i několikanásobně dražší klávesnice. Dílenskému zpracování není co vytknout, design je minimalistický, čistý a neruší, psaní a hraní je vysloveně příjemnou záležitostí. Pokud chcete klávesnici dodat trochu příslovečné štávy, pak lze využít mnoho možností pro podsvícení a vytvořit si až deset profilů pro různé situace a hry. Třešničkou na dortu je fakt, že nastavení je uloženo přímo v paměti klávesnice a tedy vždy s vámi, ať zapojíte klávesnici kamkoliv. Tahle klávesnice se SPC opravdu velice povedla!

Hlasitost kláves: Nerušící
Rozložení klávesnice: Vyhovuje mi